Po více než půl roce od zahájení výroby nanovláken má firma Česká včela tolik zakázek, že plánuje rozšíření výroby. České společnosti se podařilo uspět na západních trzích a její kapacity jsou dopředu obsazeny na celý rok 2013, především produkcí nanovláken pro bariérové a filtrační materiály. Kromě výrobní technologie plánuje Česká včela investovat i do vývoje materiálů pro medicínu, které počítá mezi tři nejdůležitější oblasti své činnosti.
Česká včela zakoupila stávající výrobní linku od liberecké společnosti Elmarco, která ve světě proráží se svojí technologií NanospiderTM. Díky spolupráci obou firem získala Česká republika unikátní postavení – může světu nabídnout nejen zvlákňovací stroje, ale i průmyslovou výrobu nanovláken na zakázku.
„Díky své unikátní pozici máme dost zakázek na rok dopředu a i přes krátkou dobu od zahájení výroby již plánujeme její rozšíření,“ říká Jan Halada, zakladatel a jednatel společnosti Česká včela, a dodává: „Mezi naše zákazníky patří malé i velké a renomované společnosti. Všechny mají ale jednu věc společnou – nebojí se inovací.“ Stávající zákazníci se rekrutují především z oblasti filtračních a bariérových materiálů. „Máme celkem deset klientů pro zakázkovou výrobu, která v současnosti generuje 50 % objemu výroby. Největší jednorázovou zakázku máme na materiál Nanovia AntiVirus v hodnotě 6 milionů Kč,“ říká Jan Halada. Vzhledem ke specifičnosti celého trhu a snaze chránit své obchodní zájmy Česká včela neudává jména svých obchodních partnerů. Lze ale říci, že velký zájem o česká nanovlákna a jejich průmyslovou produkci (včetně konkrétní implementace a použití) je v USA a Kanadě, zájem stoupá ale také například na Blízkém východě. Proto se Česká včela spolu se svými partnery soustředí kromě samotné výroby také na výzkum a hledání nových využití nanovláken.
„Jsme rádi, že společnost Česká včela používá náš stroj pro zakázkovou výrobu. Česká republika tak získala výjimečné postavení v průmyslové výrobě nanovláken a ta se tak rychleji dostanou do běžného využítí,“ říká Peter Hawlan, jednatel společnosti Elmarco. Díky České včele je možné, aby jakákoliv firma získala dostatečné množství nanovláken, aniž by musela investovat do koupě vlastního stroje.
Česko zviditelnila v nanotechnologiích firma Elmarco, která vyrábí stroje na průmyslovou výrobu nanovláken. Stroje NanospiderTM se prodávají do celého světa, zájem o ně je, mimo jiné, také v Japonsku či ve Spojených státech. Společnost má na kontě přes čtyřicet patentů a nyní pracuje na vývoji nové a výkonnější generace svých strojů. Nanovlákna jsou přibližně tisíckrát tenčí než lidský vlas a český výzkumný tým dokázal vyvinout technologii pro průmyslovou výrobu netkaných materiálů založených na těchto vláknech. Průměr nanovláken je výrazně menší než vlnová délka světla a jednotlivá vlákna nejsou vidět ani běžným optickým mikroskopem. Materiály vytvořené z těchto vláken vykazují velmi jemnou strukturu, která dovoluje prostup běžných molekul jako dusíku či kyslíku, ovšem větší objekty s velikostí virů a baktérií nanovrstvou neprojdou. Nanovláknům se připisuje velká budoucnost, především v oblasti zdravotnictví, funkčních oděvech, vzdušné filtraci a dalších oblastech průmyslu.
zdroj: Tisková zpráva společnosti Elmarco