Již tento pátek se Praha stane centrem světového dění v oblasti stejnosměrného proudu. Konat se zde bude první mezinárodní konference ze série s názvem “Realizace potenciálu technologie stejnosměrného proudu“, na které se zúčastní přední experti z akademických institucí, firem i veřejné správy z Evropy, Spojených států a Indie. Během této první konference budou hledat odpověď na otázku, jak nejlépe může využití stejnosměrného proudu pomoci lidem v nízkopříjmových oblastech světa i k oživení ekonomického růstu v rozvinutých zemích. Konferenci společně pořádají vznikající technologický park Nupharo a University of Pittsburgh, Katz Graduate School of Business.
„Jsme hrdí na to, že do Prahy přijíždějí ti nejlepší odborníci, aby zde debatovali o velkém potenciálu, který má stejnosměrný proud pro budoucnost. My v Nupharu věříme, že je potřeba vytvořit globální komunitu lidí z byznysu, akademické obce i veřejné správy, aby byly tyto možnosti plně využity. Tato konference je pro nás prvním krokem, na který navážou další, a to včetně dostavění našeho technologického parku a inkubátoru v Ústeckém kraji v příštím roce,“ uvedla Jana Ryšlinková, členka představenstva Nupharo, a.s.
„Vývoj nevyhnutelně spěje k rozšíření stejnosměrného proudu v praxi,“ řekl profesor John C. Camillus z University of Pittsburgh. „Všechny elektrické spotřebiče – počítače, telefony, televize – využívají stejnosměrný proud a musí proto obsahovat konvertory, které přeměňují střídavý proud z elektrické sítě na stejnoměrný. Při této konverzi dochází k výrazné ztrátě energie. Uplatnění stejnosměrného proudu by tak znamenalo velké úspory pro spotřebitele, přínosy pro životní prostředí, a může být zdrojem významného růstu celých průmyslových odvětví,“ dodal.
Celosvětovým standardem pro distribuci energie je více než sto let střídavý proud. V současnosti však mnoho významných expertů upozorňuje na výhody stejnosměrného proudu. Mezi ty patří zejména vyšší účinnost a kompatibilita s obnovitelnými a lokálními zdroji energie. Uživatelé, kteří potřebují velké a spolehlivé dodávky energie, jako datová centra, se obracejí k místně vyráběnému stejnosměrnému proudu. Jako první mohou z těchto výhod profitovat ty oblasti světa, které mají kvůli nízkým příjmům svých obyvatel doposud omezený či dokonce vůbec žádný přístup k národním energetickým sítím. Jejich zkušenosti usnadní zavádění stejnosměrného proudu ve vyspělejších zemích.
Právě na to, jak zlepšit situace nízkopříjmových komunit, se zaměří první ze série konferencí o využití stejnosměrného proudu. Její účastníci se v pražském hotelu Boscolo budou zabývat i možnostmi, které stejnosměrný proud nabízí ekonomikám v rozvinutých zemích tím, že může ušetřit odhadem 30 % nákladů na elektrickou energii. K těmto dlouhodobým cílům se budou delegáti snažit přiblížit prací v jednotlivých pracovních skupinách. Ty se budou věnovat tématům, jako jsou lokální výroba stejnosměrného proudu, projektování domácností napájených stejnosměrným proudem, strategie pro přechod ke stejnosměrnému proudu nebo potenciální přínos technologií stejnosměrného proudu pro ekonomiku a zaměstnanost. Cílem konference je přitom vytvoření celosvětové sítě zástupců byznysu (investorů, výrobců), akademických institucí a postupně i státní správy a samosprávy, která bude rozvoj technologie stejnosměrného proudu podporovat. Také by měla pomoci rychle realizovat ukázkové projekty ve Spojených státech, Indii, Nizozemí a České republice.
University of Pittsburgh vysílá na konferenci řadu svých elitních profesorů včetně děkana Katz Business School, Johna Delaneyho, a další odborníky z celého světa. „University of Pittsburgh je centrum energetického výzkumu a město Pittsburgh má tradici inovace. Dlouhá historie partnerství mezi samosprávou, soukromým průmyslem, univerzitami a dobročinnými organizacemi dělá z Pittsburghu vhodného průkopníka využití stejnosměrného proudu v bydlení,“ řekl Bopaya Bidanda, ředitel úseku průmyslového inženýrství a profesor řízení podniků při Swanson School of Engineering na University of Pittsburgh.
Spolupořadatelem konference je Nupharo Park. Tento technologický park a kampus zaměřený na oblast stejnosměrného proudu, budovaný u Žďárku na Ústecku, má být dokončen v roce 2014. Své prostory a služby nabídne start-upům i zavedeným firmám. Start-upy i investoři mohou do roku 2020 využít i grantů Evropské unie (Operační program podnikání a inovace) v celkové výši až 800 milionů eur (přibližně 20 miliard korun). Díky atraktivnímu konceptu získal Nupharo Park celou řadu významných strategických partnerů, například společnosti ABB, CISCO, E.ON, GE nebo PHILIPS.
zdroj: tisková zpráva Ogilvy Public Relations