Logo

Vesmír bez vzdálených planet a lidí?

Napsal Olga Zakutňaja

nasa 001Vedoucí vesmírná organizace na Zemi - NASA - musí postupně měnit své plány kvůli deficitu rozpočtu. Jakých vesmírných programů se to dotkne v první řadě a jak se to může odrazit na vesmírných výzkumem v dlouhodobé perspektivě?

V polovině listopadu James Green, ředitel planetární divize NASA, v blogu, věnovaném výzkumu planet, informoval, že jeho odbor ukončí vývoj modernizovaného plutoniového radioizotopového Stirlingova generátoru (Advanced Stirling Radioisotope Generator, ASRG). Radioizotopové zdroje energie jsou nutné pro ty vesmírné mise, kde není možné nebo účelné využívat sluneční energii, například při letech ke vzdáleným planetám. Ukončení vývoje ASRG má organizaci ušetřit okolo 170 milionů dolarů za tři roky.

Pozastavení prací nad ASRG je varovný signál pro kosmonautiku. Je to hrozba nejen pro planetární výzkumy. Podle slov šéfa NASA Charles Bolden, pokud rozpočet organizace bude v lednu znovu snížen, tak není vyloučeno, že se NASA bude muset vzdát velkých programů: vývoje nového pilotovaného systému SLS nebo podpory soukromých vesmírných letů. Rozpočtový výbor amerického Kongresu v nedávno zveřejněním dokumentu, který uvádí možná opatření na snížení deficitu, zařadil mezi poslední "zrušení pilotovaného vesmírného programu." Podle výpočtů autorů to má ušetřit 73 miliard dolarů od roku 2015 do 2023.

Na jednu stranu, dočasné "opuštění" USA některých projektů může stimulovat další státy, které mají své vlastní vesmírné programy: na projektu ExoMars, poté, co jej opustila NASA, se podílí Rusko. V kontextu stále větší aktivity Číny a Indie to může podstatně změnit rozložení sil ve vesmírném výzkumu a současně zabrzdit technologický rozvoj, neboť noví "dobyvatelé vesmíru" budou mnohé muset začínat od začátku.

Na druhou stranu, je také jasné, že americká rozpočtová krize se odrazí na finančním stavu značné části světa. A tehdy vesmír, se vší pravděpodobností, nebude na prvním místě seznamu priorit.

 

 

zdroj: thttp://czech.ruvr.ru

 

 

Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena