Logo

Mamuti dostanou šanci se podruhé narodit

Kategorie: Technika

V Jakutsku bude postaven kryosklad pro mamuty. Projekt je unikátní: podobný gigantický mrazák pro pravěká zvířata neexistuje nikde jinde na světě.

mamut

Pravda, nikde jinde na světě, než v Jakutsku, ani není tak velký počet nalezených ostatků mamutů. Kryosklad tyto ostatky nejenom umožní zachovat, ale také dá mamutům šanci na druhé narození pomocí klonování.

 

Jakutsko je „přírodním skladištěm“ mamutů samo o sobě. Vědci zde nacházejí nejenom kosti, jako i v jiných částech světa, ale i celá zmrzlá těla se zachovalými tkáněmi, svaly a srstí. Minulý rok se specialistům podařilo z jednoho takového zmrzlého objektu prvně vypreparovat i mozek zvířete, což je ve světě vědy senzační událost. Hlasu Ruska to prozradil prezident Akademie věd republiky Sacha (Jakutska) Igor Kolodeznikov:

V současné době dochází k intenzivnímu tání pobřežní zóny Severního ledového oceánu a s ostatky mamutů se zde můžeme setkat poměrně často. Pokud tyto ostatky nejsou okamžitě uskladněny, tak jsou velmi rychle ztraceny – začnou tát a aktivují se rozkladné procesy. Právě proto vznikla myšlenka postavit v Jakutsku takový kryosklad.

Stavět gigantický mrazák, který bude napájen jen elektřinou by bylo příliš drahé. Není možné ani jednoduše zcela využít chlad dlouhodobě zmrzlé půdy. Optimální teplota skladování je od -18 do -24°C. Zajistit tuto teplotu přirozenou cestou není možné: pokud by prostory byly otevřené, tak by sice v zimě bylo možné dosáhnout požadovaného režimu, avšak v létě by zde stejně bylo teplo, poznamenává Igor Kolodeznikov:

Proto vznikla myšlenka postavit zahloubené kryoskladiště, které by bylo shora izolováno. Bude izolováno zeminou jako přikrývkou. V zimních měsících se zde bude hromadit přirozený chlad a v létě budou potřebnou teplotu udržovat mrazicí zařízení. Díky takovému komplexnímu způsobu nakonec náklady nebudou tak vysoké.

Podle slov hlavy Akademie věd republiky Sacha (Jakutska), nízká teplota samotná k úplnému zachování objektů nepostačuje. Ještě je třeba zcela zamezit přístupu kyslíku do skladiště. Za tímto účelem budou vybudovány speciální komory. Bude se jednat o hermetické prostory, do kterých bude místo vzduchu načerpán inertní plyn. Je třeba také zamezit tomu, aby se do ochranné atmosféry dostaly choroboplodné zárody – například, sněti slezinné, které se ve starých pohřebištích často vyskytují. Projekt proto také předpokládá stavbu karanténního a pitevního bloku kde bude možné mamuty zkoumat.

Vědci chtějí pochopit, v jakých podmínkách tato gigantická zvířata žila a proč vymřela. Existuje myšlenka vykopaná zvířata naklonovat. Obzvláště pak poté, co byly v ostatcích nalezeny životaschopné buňky. Právě tomuto směru výzkumu jakutští odborníci věnují obzvláštní pozornost.

 

 

zdroj: http://czech.ruvr.ru/

 

Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena