Logo

Vědci se naučili předpovídat chování sopek

Napsal Olga Sobolevskaja

Chování sopek bylo dlouhou dobu považováno za nepředvídatelné. Moskevští specialisté tento názor vyvrátili. Vypracovali totiž matematický model sopečné erupce, který umožňuje určit stupeň její aktivity. A to znamená pochopit, jak moc je v daný okamžik sopka nebezpečná.

sopka 001

Vědci z geologické fakulty a Institutu mechaniky Moskevské státní univerzity vytvořili model k měření parametrů sopky, který určuje stupeň aktivity jejich seismických procesů. Na základě chemického složení a vlastnostem magmatu vědci určují, k jakým procesům dochází ve vulkánu. A s pomocí matematického modelu předpovídají jeho následné chování.

 

"Porovnáním údajů chemického složení magmatu s naším modelem lze ohodnotit rozměr kanálu, přes který láva stoupá. To pomáhá určit sílu možných erupcí a rychlost, s jakou se magma stoupá k vrcholu sopky," říká vedoucí laboratoře Institutu mechaniky Oleg Melnik. To je vzácná informace, když je nutné rozhodovat o evakuaci lidí na bezpečné místo.

Program také umožňuje zjistit, za jakých podmínek mohla vzniknout různá magmata v sopce. Výzkum jednotlivých krystalů této horniny poskytuje informaci o tom, jaká byla teplota lávy a jak se měnil tlak při její erupci. A to je už krok od přesných předpovědí seismických procesů, tvrdí vědci.

Aby vědci mohli vyzkoušet svůj model, vydali se na poloostrov Kamčatka na ruském Dálném východě. K sopce Bezymynnyj. "Podařilo se nám vypočítat, v jaké hloubce leží ohnisko erupce a kolik lávy se v něm shromáždilo. To znamená, že chování sopky je možné předpovědět docela přesně," uzavírá Oleg Melkin.

 


zdroj: http://czech.ruvr.ru

 

 

Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena