Vědci se naučili předpovídat chování sopek
- Podrobnosti
- Napsal Olga Sobolevskaja
Chování sopek bylo dlouhou dobu považováno za nepředvídatelné. Moskevští specialisté tento názor vyvrátili. Vypracovali totiž matematický model sopečné erupce, který umožňuje určit stupeň její aktivity. A to znamená pochopit, jak moc je v daný okamžik sopka nebezpečná.
Vědci z geologické fakulty a Institutu mechaniky Moskevské státní univerzity vytvořili model k měření parametrů sopky, který určuje stupeň aktivity jejich seismických procesů. Na základě chemického složení a vlastnostem magmatu vědci určují, k jakým procesům dochází ve vulkánu. A s pomocí matematického modelu předpovídají jeho následné chování.
"Porovnáním údajů chemického složení magmatu s naším modelem lze ohodnotit rozměr kanálu, přes který láva stoupá. To pomáhá určit sílu možných erupcí a rychlost, s jakou se magma stoupá k vrcholu sopky," říká vedoucí laboratoře Institutu mechaniky Oleg Melnik. To je vzácná informace, když je nutné rozhodovat o evakuaci lidí na bezpečné místo.
Program také umožňuje zjistit, za jakých podmínek mohla vzniknout různá magmata v sopce. Výzkum jednotlivých krystalů této horniny poskytuje informaci o tom, jaká byla teplota lávy a jak se měnil tlak při její erupci. A to je už krok od přesných předpovědí seismických procesů, tvrdí vědci.
Aby vědci mohli vyzkoušet svůj model, vydali se na poloostrov Kamčatka na ruském Dálném východě. K sopce Bezymynnyj. "Podařilo se nám vypočítat, v jaké hloubce leží ohnisko erupce a kolik lávy se v něm shromáždilo. To znamená, že chování sopky je možné předpovědět docela přesně," uzavírá Oleg Melkin.
zdroj: http://czech.ruvr.ru