Významný objev se podařil mezinárodnímu týmu, jehož členy byli prof. Ing. Miroslav Strnad, CSc., DSc., a Mgr. Ondřej Novák, Ph.D., z Laboratoře růstových regulátorů při Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (společné pracoviště Ústavu experimen- tální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci). Vědci zjistili, že rostlinné hormony cytokininy hrají důležitou roli v infekčnosti bakterií tuberkulózy.
Universita Northwestern provádí výzkum v nově vznikajícím oboru -nanocytologii, který může být velmi užitečný pro pacienty s rakovinou prostaty, při rozhodování o léčbě. Tato technologie bude schopna pomoci lékařům určit, zda nově vznikající nádor je zhoubný a ohrožuje život pacienta.
Dosud jediným nástrojem pro detekci karcinomu prostaty je tzv. test PSA (antigen prostaty). Tento test však vykazuje řadu nedostatků, protože není
schopen určit, zda se jedná o velmi agresivní formu rakovinového nádoru nebo se jedná o formu benigní.
Vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR hledají cesty, jak výsledky svého výzkumu převést do praxe. V tom jim nově pomáhají prostředky obdržené z programu GAMA Technologické agentury ČR. Dílčí projekty schválené v loňském roce jsou zaměřeny na práci s kmenovými buňkami, jejichž výzkumu se ústav dlouhodobě věnuje; další výzkumné záměry budou podpořeny i v letošním roce.
Houseboats.cz - návrh, výroba a prodej Hausbótů
Novinky - vše o zdraví
-
Marika z Kitchen Story prohrává boj s rakovinou. Lidé poslali 4 miliony přes noc
Oblíbená foodblogerka Marika z Kitchen Story bojuje už více než rok s rakovinou prsu. Podstoupila chemoterapie i odstranění obou prsů, ale rakovina se i přesto rozšířila natolik, že jí už čeští lékaři nedokáží pomoci. Naději nabízí nákladná léčba na klinice v Mexiku. Díky sbírce, kterou podpořilo už 11 tisíc lidí, na ni vybrala 4 miliony korun za jedinou noc. Peníze od dárců umožní Marice podstoupit léčbu, která dává naději i tam, kde tradiční terapie selhaly.
-
10 důvodů, proč potřebujeme hořčík. Důležitý minerál chybí každému třetímu
Hořčík je po vápníku, draslíku a sodíku čtvrtým nejrozšířenějším minerálem v lidském těle. Pro správné fungování organismu je životně důležitý. Mimo jiné se podílí na procesu dělení buněk a udržení normálního stavu zubů a kostí. Je důležitý při syntéze bílkovin, přispívá k normální činnosti nervové soustavy i svalů a podporuje psychiku. Tento minerál můžeme získat prostřednictvím mnoha potravin. Přesto podle průzkumů trpí v České republice nedostatkem hořčíku každý třetí člověk.
-
Je prvního, ruce na prsa! Zánětlivá forma rakoviny může být fatální v řádu týdnů
Počet žen, které ročně onemocní závažnou a těžce léčitelnou formou rakoviny prsu, bohužel narůstá. Největším rizikem je, že nedojde k jejímu včasnému odhalení a možnost vyléčení se tím podstatně sníží. Takzvaná zánětlivá forma rakoviny prsu dojde do posledního stádia už během pár týdnů či měsíců. Postihuje i mladé ženy a úmrtnost je vysoká. Mamograf je bohužel na tento typ rakoviny krátký. Možnost odhalit rychle se šířící onemocnění máte doslova ve vlastních rukách. Pomůže jen každoměsíční samovyšetření prsou.
-
Popcornové plíce: Zákeřná nemoc ohrožuje zřejmě i kuřáky e-cigaret
Když se o někom řekne, že má popcornové plíce, může to působit jako vtípek. Ve skutečnosti však jde o velmi vážnou chorobu, která vzniká, když člověk vdechuje toxické chemikálie. Nemoc může vyústit až v selhání dýchání. Název nebezpečné nemoci vznikl, když se objevila u pracovníků továren vyrábějících popcorn. Dnes je řada vědců přesvědčená o tom, že popcornové plíce hrozí i lidem, kteří vapují, tedy kouří e-cigarety.
-
Chytrá droga z přírody: Zlepšuje paměť a bojuje s demencí
Možná jste si někdy přáli, abyste mysleli a reagovali rychleji a naučili se více věcí za kratší dobu. Starší lidé zase touží po tom, aby neztráceli paměť a rozum jim dobře sloužil až do pozdního věku. Je řada cest, jak k těmto cílům dospět. Jednou z nich by mohl být extrakt z listů stromu Ginkgo biloba. I když jeho účinky ještě nejsou plně prozkoumány, podle řady odborníků patří mezi takzvané chytré drogy, které prospívají našemu mozku.
-
Štítíte se potravin z hmyzu? Stejně je jíte, jen o tom nejspíš nevíte
Rozhodnutí Evropské komise, která před dvěma lety schválila pro seznam povolených potravin nové druhy hmyzu, vyvolalo v České republice velké pobouření. Stalo se dokonce žhavým tématem pro některé politiky. Ve skutečnosti však některé druhy hmyzu konzumujeme už desítky let a nikoho to nijak zvlášť nepobuřuje.