Ceny zboží ve slevě bývají často klamavé
- Podrobnosti
Nesčetné výprodeje a nejrůznější slevové akce na zboží i služby, které probíhají téměř po celý rok, a také stížnosti spotřebitelů jsou důvodem, proč jsou slevy nabízené v jakékoliv podobě inspektory ČOI trvale monitorovány a následně často kontrolovány. K tomu dochází zejména poté, kdy při kontrolním nákupu vznikne podezření, že snížení ceny bylo pouze fiktivní, nebo že bylo zboží ve slevě nesprávně účtováno. „V 1. čtvrtletí proběhly kontroly v celkem 1158 prodejnách, včetně internetových, které lákaly spotřebitele na slevové akce, výhodné výprodeje nebo nabízely prodej zboží a služby za akční ceny. Jednu nebo více povinností stanovených příslušnými právními předpisy však porušilo téměř 45 % prodávajících a pokuty uložené v tomto období se blížily 3 milionům korun,“ sdělil k výsledkům kontrol Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI.
V období od 1. 1. do 31. 3. 2013 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na kontrolu nabídky a prodeje zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev provedeno celkem 1158 kontrol, při nichž bylo ověřeno dodržování zákona o ochraně spotřebitele a dalších obecně závazných právních předpisů v dozorové působnosti České obchodní inspekce. Kontrolní akce probíhala na celém území České republiky bez ohledu na formu nabídky či prodeje zboží a poskytování služeb, včetně internetového obchodu. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno v 512 případech, tj. 44,2 %.
V rámci kontrolní akce byl vydán zákaz na prodej 6 137 kusů výrobků, které nesplňovaly požadavky pro uvedení na trh nebo podmínky zvláštních právních předpisů. Hodnota zakázaného zboží činila celkem 615 777 Kč.
Dále vydali inspektoři do doby zjednání nápravy zákaz používání 38 kusů měřidel bez platného ověření.
Na základě prokázaných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v 1. čtvrtletí 2013 v rámci slevových akcí a výprodejů pravomocně uloženo 364 pokut v celkové výši 2 928 000 Kč. Další desítky správních řízení nebyly dosud ukončeny nebo rozhodnutí o pokutě nenabyla v hodnoceném období právní moci.
ýsledky kontrol zaměřených na nabídku a prodej zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev nasvědčují tomu, že při tomto prodeji dochází trvale k porušování povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele a také k poškozování spotřebitelů, a to v průměru ve 44,2 % případů.
Podle četnosti zjištění prodávající ponejvíce neposkytují řádné informace o ceně prodávaného zboží a nabízených služeb a zanedbatelný není ani počet porušení zásad poctivosti prodeje a nekalých obchodních praktik. Proto bude Česká obchodní inspekce v kontrolách slevových akcí pokračovat i nadále.
Rady pro spotřebitele
Před nákupem ve slevě porovnejte ceny obdobných výrobků nabízených jinými prodejci!
Nezapomeňte, že také zlevněné zboží musí být řádně označeno a vybaveno povinnými informacemi/návodem, a to v českém jazyce!
U zboží ve slevě bez vady nemůže prodávající práva spotřebitele krátit, tj. zbavit se odpovědnosti za vady! Záruční lhůta je u nepoužitého zlevněného zboží obecně 24 měsíců a reklamaci nelze uplatnit pouze na vady, na něž byla sleva z původní ceny poskytnuta, a spotřebitel byl s nimi seznámen.
zdroj: tisková zpráva společnosti MEWA