Česká republika nabírá v nanotechnologiích na rychlosti
- Podrobnosti
- Napsal Super User
Česko se prezentovalo německým partnerům jako země, kterou je třeba brát v oblasti budoucích technologií vážně. Od 4. do 6. května se poprvé v Praze setkali zástupci nanotechnologických klastrů a podnikatelů z obou zemí, aby diskutovali o možné spolupráci při vstupu na trh a dalším vývoji technologií. „1. česko-německý workshop pro podnikání v nanotechnologiích“ organizovaly Germany Trade & Invest a CzechInvest a byl podporován kooperační platformou NANORA financovanou EU, oborovým svazem „Nano in Germany“, sdružením Fraunhofer Allianz Nanotechnologie a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK).
„Tradiční průmyslové sektory jako strojírenství nebo automobilový průmysl nabízejí v obou zemích možnosti technologického pokroku, například u funkčních povrchových nátěrů, filtrů, senzorů nebo technologie ukládání energie v nanodimenzi,“ vysvětluje Dr. Rainer Müller, sektorový specialista na nanotechnologie v Germany Trade & Invest. „Česká republika tak velmi dobře zvládla přechod od tradičního textilního průmyslu k funkčním textiliím z nanovláken.“
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Novotného se využití nanotechnologií neomezuje jen na tradiční průmyslové obory. Právě v sektorech jako nové materiály, biotechnologie a fotovoltaika jsou podle něj nanotechnologie nositelem inovací. Náměstek ministra poukázal na možnosti podpory na národní úrovni a ze strany EU, které lze využít v České republice pro vývoj takovýchto inovací.
Německý velvyslanec v ČR Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven během zahájení workshopu vybízel německé podnikatele k vyšší aktivitě v České republice: „Budete překvapeni, jaké možnosti využití už přinesla česká nanotechnologická branže.“
Také prezident ČNOPK Rudolf Fischer vyzval obě strany, aby se v budoucnu zaměřily na společné projekty týkající se všech procesů tvorby přidané hodnoty. Jen tak podle něj mohou malé a střední firmy obstát v konkurenci s ostatními hospodářskými regiony. „Aby bylo možné využít nanotechnologie z laboratoří v praxi, je nutná nejen finanční podpora, ale také podnikatelský duch a především přeshraniční spolupráce.“
V průběhu konference představili zástupci firem z obou zemí své inovativní produkty a výrobní postupy. Byly prezentovány přísady do cementu pro vytvoření odolnějšího betonu, samočisticí fasády a plavecké bazény nebo antialergenní lůžkoviny, tkáně pro hojení ran a velmi jemné vzduchové filtry. Podle účastníků konference doposud takováto možnost výměny zkušeností mezi českými a německými nanotechnologickými partnery chyběla. Během workshopu byly navázány první obchodní kontakty a dohody o dodávkách, zároveň se diskutovalo o společných záměrech ve výzkumu a vývoji. Další pokračování této česko-německé konference je naplánováno na příští rok.
„Německá preciznost a česká improvizace se mohou v tomto oboru výborně doplňovat,“ shrnuje předseda Asociace nanotechnologického průmyslu v České republice Jiří Kůs.
Zdroj: tisková zpráva AHK