Intel - Grafen má prodloužit platnost Moorova zákona
- Podrobnosti
Společnost Intel slibuje opět zvýšit rychlost svých procesorů a celodenní výdrž baterií v noteboocích. Zajistit zvýšení rychlosti u počítačů má místo dnes používaného křemíku "zázračný" materiál grafen.
Intel prozradil své plány jednak na nejbližší období a jednak zveřejnil představu na na budoucích deset let. Následujícího rok a půl má být pro intel převratných. Má přijít více nových řešení než za minulých deset let. Alespoň tuto informaci dostali účastníci třídenní konference "Intel Developer forum" konané v San Francisku, kde se intel mimo jiné pochlubil rychlými SSD úložištěmi a ultrabooky. Mezi zpestření patřil prodejní automat Coca-coly s procesorem intel Core i7 a velkým dotykovým dispejem s úhlopříčkou 117 cm. Automat nabízí díky procesoru intel svým zákazníkům nejen ten správný nápoj a dnes již stále častěji podporovanou možnost bezkontaktní platby, ale například i možnost fotografie se zakoupeným nápojem. kterou lze následně zaslat svým známým.
Co se plánů intelu týká, na jaře roku 2013 má přijít na trh nová generace procesorů Haswell, které mají mít, mimo zvýšení výkonu při zpracování videa v HD kvalitě a rychlosti šifrování, ve srovnání s předchozím typem procesoru Sandy Bridge, rovněž menší spotřebu energie v nečinnosti a to cca 20x a současně menší celkovou spotřebu (příkon 10W). To umožní zařízením (mobilní telefony, tablety, ultrabooky aj.) delší výdrž baterie, nebo zmenšení jejich rozměrů.
Miniaturizace výroby pokračuje prozatím za použití křemíku. Vzdálenosti mezi součástkami se koncem příštího roku mají snížit z 22 nanometrů (miliardtin metru) na 14nm.V průběhu dalších dvou let budou představí odborníci z intelu procesory a jiné mikrossoučástky (3D tranzistory aj.) se vzdálenostmi kolem 10 nm.Přechod na architekturu založenou na grafenu, nebo jiném podobném materiálu je plánován při zmenšování na vzdálenosti 7 až 5 nm.
až k hranici pěti nanometrů.
Zvládnutí výroby mikrosoučástek s takto malými vzdálenostmi má zajistit Intelu rozhodující náskok před konkurencí.
-tom-
Mooreův zákon je empirické pravidlo, které roku 1965 vyslovil chemik a spoluzakladatel firmy Intel Gordon Moore. Původní znění bylo: „počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný okruh se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí.“ Takovýto růst se nazývá exponenciální.
Složitost dnešních procesorů se poměřuje především počtem tranzistorů v nich zapojených. Rychlost růstu počtu tranzistorů na plošné jednotce se časem zpomalila a nyní se jejich počet zdvojnásobuje přibližně jednou za dva roky. I tak je ale zákon považovaný za velmi přesný odhad technologického a ekonomického vývoje. Mnozí vědci věří, že zůstane v platnosti i v následujících dvou desetiletích. Tento trend miniaturizace a koncentrace součástek probíhal již na elektromechanických a elektronkových přístrojích, tedy před objevem polovodivých látek a jejich použití na základě vynálezu tranzistoru. A to dokonce zhruba srovnatelným tempem.
zdroj: http://cs.wikipedia.org