Rádio o velikosti zrnka prachu
- Podrobnosti
Rádio velikosti zrnka prachu je o krok blíže ke skutečnosti. Americkým vědcům se podařilo z atomů sestrojit zařízení schopné přijímat rozhlasové vlny a přeměnit je na zvuk. Velikost tohoto radiopřijímače je několik tisíckrát menší než tloušťka lidského vlasu.
Z nanotrubic ho sestrojili profesor Peter Burke a jeho student Chris Rutherglen z Kalifornské univerzity, kteří mikroskopický přijímač zapojili do kompletního rádio systému. Informovaly o tom v měsíčníku Nano Letters, který vydává Americká chemická společnost.
"Podařilo se nám sestavit sice jen jednu část radiopřijímače, no jsme přesvědčeni, že v budoucnu bude možné vyrobit celý rádio systém. Tak by mohl vzniknout i miniaturní bezdrátový komunikační systém, "píší autoři studie. Burke s Rutherglenom prostřednictvím přijímače přenesli signál klasické hudby z iPodu do reproduktorů vzdálených několik metrů.
Mnoho firem se zajímá o využití uhlíkové nanotrubice, což jsou duté válce s průměrem miliontiny milimetru. Z dlouhodobého hlediska předpokládají, že nanotechnologie si najdou v budoucnu široké uplatnění od medicíny přes spotřební produkty až po armádní technologie. Velkou výzvou pro Nanotechnologický průmysl však zůstává miniaturizace dalších základních komponent, jako jsou senzory, zdroje energie či procesory.
Důležité však bude najít způsob, jak tyto droboučká zařízení vyrobit za rozumnou cenu. Když se to podaří, bude možné sestrojit tzv.. inteligentní prach, co by byli roje zařízení menších než zrnko písku, které budou vybaveny technologiemi umožňujícími bezdrátovou komunikaci. Daly by se použít například v meteorologii, při geofyzikálních či biologickém výzkumu. Zájem o inteligentní prach má i armáda, která by tak dostala do rukou perfektní špionážní technologii. Telekomunikační firmy vidí využijte prachu v budování internetu budoucnosti.
zdroj: www.zyvex.com