
Tenké vrstvy
- Podrobnosti

Nanostruktura je základním prvkem nanomateriálů. Stavební jednotky nanomateriálů jsou definovány vlastnostmi jako je rozměr, tvar, atomová struktura, krystalinita, mezifázové rozhraní a chemické složení.
Mezi strukturované nanomateriály patří fullereny, nanotrubice, tenké filmy/nanovrstvy, kvantové tečky, nanokompozity, fotonická krystalová vlákna apod.
Tenké vrstvy - jednorozměrné reprezentující nanovrstvy (tenké filmy, povlaky) (1D)
Příklady využití tenkých vrstev:
Vědci pokryli nanočásticemi SiO2 povrch skla - Přítomnost nanočástic zabraňuje srážení vody na skle, a tím zůstává stále suché a „nepotí se “. Speciální vlastnost takto upraveného skla se dá využít např. pro skla automobilů, brýlí či u koupelnových zrcadel. Na trh byly uvedeny obkladačky s povrchovým filmem z nanočástic, na nichž se nedrží voda ani špína.
Na řezné nástroje či některé části strojů se nanášejí nanostrukturní povlaky. Nanovrstva chrání nástroj před oděrem, opotřebením, či povolením šroubu apod. Pro tento účel se používají vrstvy z uhlíku, jež mají senzorické vlastnosti. Působí-li na ně tlak i síla, mění se jejich elektrický odpor. Toho lze využít pro diagnostiku a kontrolu strojů. Např. uvolní-li se šroub, vyšle uhlíková vrstva jeho podložky signál do řídícího elektronického systému.
Zajímavé odkazy:
http://www.vscht.cz/ipl/predmety/Prezentace%20nanomaterialy%202/NANO_10.pdf
zdroje:
[1] Roman Kubínek a Vendula Stránská - Úvod do problematiky nanotechnologií