Polymerní nanomateriály
- Podrobnosti
Polymerním nanomateriálům se nyní věnuje velká pozornost z vědeckého i technologického hlediska
Systematicky připravená makromolekula - polymer, může měnit své vlastnosti. Může se chovat jako pevná látka a tak být použita na výrobu sáčků, textilií a dalších materiálů, nebo může být rozpuštěna ve vodě a vytvořit roztok. Nejen chemická struktura, ale i způsob propojení jednotek základních jednotek tvořících makromolekuly výrazně ovlivňuje její komerční vlastnosti, které určují možnosti jejího použití jako polymerované materiálu.
Polymery nabízejí obrovskou škálu materiálových možností, jejichž vlastnosti lze připravit na míru, dle potřeby - materiály nehořlavé, ohebné i tuhé, nárazuvzdorné, pevné i křehké nebo třeba fólie. Polymery se nacházejí všude od kartáčků na zuby, pneumatik, obalů pro součásti letadel a aut. Jednou z forem jsou i tzv. směrovací léčiva, které dokáží dopravit cytostatikum v netoxické formě například do nádoru. Z chemického hlediska nevyžaduje syntéza polymerních léčiv žádné složité zařízení. Stačí skleněný reaktor opatřený děličky, teploměrem nebo převody plynů.
Většina syntéz polymerů se dá dělat na takovém, relativně jednoduchém zařízení. drahé přístroje jsou pak třeba při charakterizaci připravených látek.
Možnosti výroby polymerních nanovláken:
- Tažení (Drawing)
- Syntéza šablonou (Template Synthesis)
- Fázová separace (Phase Separation)
- Samosestavování (Self-Assembly)
- Technologie Melt-blown
- Výroba bikomponentních vláken –typ „ostrovy v moři“
- Electrospinning
Zajímavé odkazy:
Úvod do elektrostatického zvlákňování
Elektrostatické zvlákňování –orientace vláken, výroba nití a bikomponentní vlákna