Optix vyvinul za podpory EU revoluční systém pro odhalování výbušnin
- Podrobnosti
- Napsal Super User
Konsorcium Optix vyvinulo unikátní přenosné řešení, které pomocí optické technologie dokáže objevit i extrémně malé množství výbušniny na vzdálenost 20 metrů. Je tak ideálním nástrojem pro policejní a bezpečnostní složky v boji proti bombovým útokům. Doposud žádné jiné výzkumné organizaci se nepodařilo dosáhnout podobného výsledku, který dodává evropskému průmyslu jedinečnou pozici v uvedení technologií tohoto druhu na trh. Konsorcium Optix v čele se španělskou nadnárodní společností z oblasti informačních technologií Indra získalo pro tento projekt podporu 2,4 milionů EUR od Evropské komise.
„Možnost vzdáleného odhalování explozivních materiálů je bezpochyby klíčovým faktorem ve zvyšování bezpečnosti v jakékoli situaci. Nejenom, že tento detekční systém zajišťuje větší bezpečnost, ale také výrazně snižuje nepohodlí občanů díky použití neinvazivní a bezrizikové detekce,” uvádí Alberto Calvo, ředitel bezpečnosti ve společnosti Indra.
Jak optický systém detekce výbušnin funguje?
Nový systém využívá moderní optickou technologii. Díky laserům, které dokáží přesně identifikovat atomovou a molekulární strukturu výbušniny, lze rychle a na dálku zkontrolovat podezřelý objekt, jako například dopravní prostředek, zavazadlo nebo neprůhledný kontejner, a hned zachytit stopy po výbušnině. Manipulace s výbušninami beze stop je totiž prakticky nemožná: částečky výbušnin zůstávají na přepravních prostředcích, na rukou samotných útočníků, stejně jako na předmětech, kterých se dotýkají.
Tento unikátní systém je mobilní díky plošině na kolečkách, kterou lze převézt v klasické dodávce na sledované místo. Plošina se pak pohybuje na parkovišti i v ulicích, kde systém monitoruje povrchové stopy po výbušninách, například na volantu nebo na dveřích od auta. Pohyb plošiny je ovládaný velitelem zásahu z přenosného laboratorního počítače, na kterém se přehledně zobrazují výsledky detekce systému Optix.
Skvělé výsledky testování i vysoký potenciál uplatnění na trhu
Prototyp řešení z dílny konsorcia Optix již úspěšně prošel testy v laboratořích i ve venkovních prostorách. Stejně tak byla i simulována řada situací z běžného života i v různých klimatických podmínkách. Další fáze testování umožní vylepšit citlivost, přesnost a odolnost systému před tím, než ho v terénu budou využívat policejní a bezpečnostní složky v Evropě. Představení tohoto systému veřejnosti má dvě zásadní výhody. Nejen, že posílí bezpečnost občanů, ale také zvýší konkurenceschopnost evropského průmyslu a podpoří nezávislost kontinentu na dovážených technologiích.
Laserová technologie využitá k odhalování výbušnin na dálku vykazuje velice užitečné funkce, které mohou být využity i pro jiné účely. Obzvlášť přínosné mohou být v oblasti forenzního vyšetřování.
Pro garanci kvality tohoto programu byly do projektu zapojeny také evropské bezpečnostní složky, které se zaměřují na detekci a zneškodnění výbušnin. Testování systému tak probíhalo za účasti odborníků ze španělské státní policie (Guardia Civil), katalánské policie (Mossos de D´ Esquadr), baskické policie (Ertzaintza) a dalších policejních složek z Itálie, Polska a Rumunska, kteří si vyzkoušeli tuto technologii i její možnosti.
Tento projekt je jedním z bezpečnostních projektů, které získávají prostředky z programů Evropské unie na podporu výzkumu a vývoje.
Bližší informace o funkcích této inovované technologie lze shlédnout na následujícím videu
O konsorciu Optix
Konsorcium Optix v čele se společností Indra se skládá z řady akademických a odborných partnerů: Švédská agentura pro obranný výzkum (FOI); společností Ekspla (Litva) a Avantes (Nizozemí); technické univerzity v Clausthalu a Dortmundu (Německo), ve Vídni (Rakousko) a na univerzitě v Malaze (Španělsko). Dále sem patří zvláštní policejní jednotka TEDAX se specializací na výbušniny všeho druhu (španělská státní policie, jednotka na odhalování výbušnin, Valdemoro, Madrid) v pozici prvního uživatele a institucionálního partnera.
Technické poznámky k řešení:
Projekt Optix se zaměřuje na vývoj a spojuje dvě technologie pro odhalování výbušnin:
- Spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS) rozpoznává elementární štěpení emisí (atomových a molekulárních), které vyvolává výboj vysokoenergetického laseru (“jiskra”).
- Ramanova spektroskopie, která měří variace ve vibračních pozicích molekul vyvolané laserem. Díky tomu lze jednoznačně identifikovat strukturu molekul.
Jako součást výzkumného projektu, byly výsledky uplatněny i v rámci prostorové Ramanovy spektroskopie (Spatial Offset Raman spectroscopy). Tento druh Ramanovy spektroskopie umožňuje zcela přesnou chemickou analýzu předmětů pod zkoumanými plochami, která zprostředkovává vzdálenou identifikaci výbušnin uvnitř neprůhledných kontejnerů.
zdroj: tisková zpráva konsorcia Optix